Złoty Samorodek - Festiwal Filmów Dolnośląskich

VIII Dolnośląski Festiwal Filmowy 29.09 – 01.10.2023 r.

Poznajmy zwycięzców

Data dodania: 03.10.2022
fot. Piotr Maas

Prezentacją filmów i nagrodzeniem najlepszych z najlepszych zakończyła się w niedzielę 2.10.2022 r. VII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego „Złoty Samorodek 2022”. Jury w składzie: Małgorzata Dancewicz (filmoznawca), Michał Staniszewski (scenopisarz, filmoznawca) oraz aktor Łukasz Matecki dokonali oceny 30 finałowych produkcji w kategorii filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych, których metraż nie przekraczał 60 minut. Wszystkie oglądane produkcje jurorzy ocenili bardzo, bardzo wysoko. Wybór zwycięzców nie należał do łatwych.
Pomimo wysokiej jakości filmów wybrano w każdej kategorii po trzy najlepsze produkcje, które nagrodzono podczas ceremonii zamknięcia festiwalu statuetkami Złotego Samorodka i czekami finansowymi. Wśród gości, oprócz filmowców i pasjonatów kinematografii, byli także Senator RP - Pan Krzysztof Mróz i Burmistrz Złotoryi - Pan Robert Pawłowski.

W kategorii „fabuła” jury nagrodziło dwa obrazy, które były m.in. nominowane do konkursu filmów krótkometrażowych podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Gdyni. To „Niewolnik” Grzegorza Piekarskiego (3. miejsce) i „The hero” Mileny Dutkowskiej (2 miejsce). Ten pierwszy to dramat z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Bohaterem filmu jest Nikodem odbywający wyrok w ramach nowego programu penitencjarnego, polegającego na pracy w domu Mai i Łukasza, którzy mają nad nim pełną władzę. Drugi z nagrodzonych obrazów opowiada o 10-letnim Cyprianie, sierocie wychowywanej przez ukochaną babcię, który marzy, by zostać prawdziwym bohaterem. Gdy babcia umiera, nad Cyprianem wisi groźba trafienia do domu dziecka. Jedną z głównych ról zagrała tutaj Anna Seniuk.

Za najlepszy film fabularny tegorocznego Złotego Samorodka jurorzy uznali natomiast „Stagnant”. To 18-minutowa opowieść o twardym skinheadzie Adamie, który ignoruje swoją niepełnosprawność, starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Wśród produkcji dokumentalnych zwyciężyła Zofia Sawicka z filmem „Od nowa”. To zapis emocji Weroniki, nastolatki, która opuszcza ośrodek socjoterapeutyczny i ma obawy przed przyszłością. Dziewczyna próbuje zmierzyć się z nową rzeczywistością. Drugie miejsce przypadło filmowi „Joanna d’Arc” Aleksandra Szamałka. Pokazuje on młodą Polkę, Anetę, która wyjeżdża z rodziną do Francji w poszukiwaniu lepszego życia i trafia na niepowtarzalną okazję przejęcia nietypowego biznesu, który może odmienić jej los. Na podium znalazł się również „Skarb Gerdy” Kuby Witka – niesamowita i niezwykle emocjonalna historia rodziny Hillerów w obliczu wydarzeń i następstw II wojny światowej oraz tajemnicy, która rozdzieliła jej członków na 75 lat.

Złote Samorodki otrzymali też twórcy trzech filmów animowanych. W tej kategorii wygrało „C’est la vie” Rafał Sankiewicza, Jacka Olejnika, Wojciecha Sankiewicza i Bartosza Terlickiego. To krótka opowieść o człowieku, który znalazł się właśnie w najosobliwszym momencie sztuki balansowania, sztuki wyboru, sztuki życia. Nagrody trafiły też do Anny Jasińskiej za „Romans wschodni” oraz Artura Wyrzykowskiego za „Skafander Klingerta”.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom festiwalu za ich nadesłane filmy, gratulujemy pasji i pomysłów na scenariusze oraz liczymy na kolejne spotkania z Wami w następnych edycjach złotoryjskiego festiwalu. Życzymy wielu sukcesów i nagród na arenie krajowej i międzynarodowej.
Galę laureatów poprzedził spektakl „Boży Lew”, który jest częścią projektu pt. „Prolog”. Na scenie wystąpił Michał Kosela.