Złoty Samorodek - Festiwal Filmów Dolnośląskich

VI Dolnośląski Festiwal Filmowy 2-3.10.2021

O nagrodzonych filmach

Data dodania: 07.12.2019

1 miejsce, film fabularny: „KROPLA”, Roberta Piwowarczyka, to opowieść o niemieckim żołnierzu, który w środku pustyni spotyka rannego wroga. W poszukiwaniu kropli wody spragniony żołnierz jest w stanie zrobić wszystko.

1 miejsce, film dokumentalny: „KOPSNIJ DRINA”,  film opowiada historię dojścia do internetowej sławy Wiesława Janiszyna, który jest znany w internecie pod pseudonimem Wiesław Wszywka. Wiesław to bardzo charakterystyczna i haryzmatyczna postać, a dzięki swoim powiedzonkom bardzo szybko zyskał popularność, testując różnego rodzaju alkohole w programie pod tytułem „Kosnij Drina”. Niektóre jego powiedzonka weszły do popkulturowego słownika. Film w całości zreslizowny jest przez jedną osobę - Dawida Rycąbla, który to wypromował „pijaczka spod sklepu” na internetową sławę.

Twórca lokalny: „I TAM NAPRAWDĘ ŻYLISMY, JAK W RAJU”.
Producentem filmu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kuczera”. Autorzy scenariusza: Jerzy Starzyński (Prezes ŁZPiT KYCZERA) i Roksana Terefenko. Produkcję wyreżyserowali: Jerzy Starzyński, Roksana Terefenko oraz Marcin Wilczyński (zgłaszający film na festiwal). Film jest impresją filmową opartą na wspomnieniach dwóch łemkiń ze wsi Bednarka, przesiedlonych w ramach akcji „Wisła” z 1947 roku. Produkcja ta znalazła się także w gronie finalistów prestiżowego 25. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.

Wyróżnienie Jury, „AMERYKAŃSKI SEN” Michała Hudzikowskiego to perspektywa nastolatka Szymona pragnącego spełnić swoje wielkie marzenie, którym jest chęć zostania zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu. Szymon żyje i mieszka w Głuchołazach, mieście, które kiedyś jeszcze przed latami 90 tymi tętniło życiem. Powódź zniszczyła w Głuchołazach uzdrowisko oraz fabryki, pojawiło się bezrobocie, wielu mieszkańców emigruje za granicę. Czy Szymonowi uda się spełnić swoje marzenie?