Złoty Samorodek - Festiwal Filmów Dolnośląskich

VII Dolnośląski Festiwal Filmowy 30.09 – 02.10.2022 r.

2 dzień festiwalu

Data dodania: 02.10.2021
fot. Piotr Maas

Do tegorocznego festiwalu zgłoszonych zostało prawie 160 filmów. – To był dla nasz szok, bo dotąd otrzymywaliśmy nie więcej niż 50 zgłoszeń. Wszystkie filmy, które się zakwalifikowały, są naprawdę bardzo dobre – zapewniał podczas otwarcia „Złotego Samorodka” Zbigniew Gruszczyński, dyrektor festiwalu. – Filmy są o różnej tematyce, poruszają wiele problemów społecznych. Większość z nich dotyczy jednak relacji międzyludzkich, choćby w rodzinach. Dwie trzecie przedstawia smutne sytuacje i rzeczy: agresję, konflikty rodzinne, społeczne. Będziecie więc mieli trudną pracę do wykonania – dodał, zwracając się do jurorów.

Laureatów wyłoni jury składające się z trzech osób. Dwie z nich – Kamila Mitek (pisarka, absolwentka lingwistyki stosowanej i psychologii) oraz Błażej Przygodzki (scenarzysta, dziennikarz, pisarz) – mają już doświadczenie jurorskie ze „Złotego Samorodka”, gdyż ocenili już podczas poprzednich edycji festiwalu. W tej roli debiutuje natomiast Kamil Brade – reżyser, scenarzysta i aktor znany z filmu „Super Story”, który wygrał premierowego „Złotego Samorodka” w kategorii „fabuła”.

Przegląd festiwalowy, który odbywa się w małej sali kinowej, otworzył mocny dokument pt. „Auschwitz, boks i chleb”, który został zrealizowany na planie filmu „Mistrz” opowiadającego o bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim, jednym z pierwszych więźniów Oświęcimia (obraz wszedł właśnie na ekrany polskich kin). Do wieczora w Aurum zostanie wyświetlonych łącznie 20 produkcji dokumentalnych i animowanych. Jutro natomiast czas na projekcję 10 filmów fabularnych . Jak zapowiada dyrektor festiwalu, w części z nich będzie można obejrzeć znanych polskich aktorów.

SOBOTA 02.10.2021r. 

10.00 - PROJEKCJE FILMOWE FABUŁA cz.1:

CHESTER
CZAREK
DOBRY WIECZÓR
JESZCZE NA CHWILĘ
KRESKA ŻYCIA
KRZYŻÓWKA

12.15 – PRZERWA KAWOWA

13.00 - PROJEKCJE FILMOWE FABUŁA cz.2:

MESSENGER
PRZYPADEK JANA PAMPUCHA
PORWAĆ ANDRZEJA
ZOE

15.00 – OBRADY JURY FESTIWALU
15.00 –   ZWIEDZANIE ZŁOTORYI Z PRZEWODNIKIEM I ATRAKCJAMI DLA TWÓRCÓW FESTIWALOWYCH