Złoty Samorodek - Festiwal Filmów Dolnośląskich

III Festiwal Filmów Dolnośląskich 28-30.09.2018 r.

MAFIA

Data dodania: 27.10.2017

Nie umilkły jeszcze echa tegorocznego Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek”, a organizator już planuje kolejną edycję imprezy. Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji pracuje też nad inną inicjatywą filmową – Młodzieżową Akademią Filmu i Animacji, w skrócie MAFIA.

MAFIA to pokłosie forum „Młodzież w małym mieście: szanse i wyzwania”, które Stowarzyszenie Nasze Rio zorganizowało na początku października. Z ankiet, które dotyczyły m.in. oczekiwań młodych złotoryjan co do zajęć dodatkowych, wynikało, że spora część młodzieży chciałaby, aby w mieście powstał dla niej klub filmowy. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom młodzieży w wieku od 13 do 19 lat. W programie znajdzie się m.in. tworzenie scenariuszy filmowych i nagranie własnego filmu. W ramach projektu planujemy wizytę w profesjonalnym studiu filmowym ATM Grupy, a także warsztaty z reżyserem dźwięku, który pracował m.in. przy produkcji serialu „Kiepscy” – zapowiada Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR-u.

Projekt ma ruszyć w lutym przyszłego roku i jest zaplanowany na 6 miesięcy. Dyrektor ma nadzieję, że po jego zakończeniu nie zniknie zainteresowanie młodzieży kinem i filmem. – Chcielibyśmy, żeby projekt wychował stałą grupę bywalców kina, pasjonatów filmu, coś w rodzaju młodzieżowego klubu filmowego – podkreśla Gruszczyński.

Ośrodek kultury stara się o dofinansowanie projektu z programu „Równać szanse”, tego samego, dzięki któremu został zrealizowany kilka lat temu film „Opowieść złotoryjska”. Wkrótce mają być ogłoszone zapisy dla uczestników projektu.

Jednym z założeń projektu MAFIA jest zaangażowanie jego uczestników w pracę przy organizacji i obsłudze trzeciej edycji festiwalu filmowego „Złoty Samorodek”. Już wiadomo, że odbędzie się on w 3 ostatnie dni września przyszłego roku. – Planujemy konkurs w formule dwudniowej, niedziela ma być dniem pofestiwalowym, z projekcją nagrodzonych filmów – dodaje dyrektor Gruszczyński. A tych będzie prawdopodobnie więcej niż w tym roku, bo organizator zamierza wprowadzić nowe kategorie: dla twórców lokalnych (z powiatu złotoryjskiego) i dla filmów nakręconych w konwencji teledysku. Coraz głośniej mówi się też o preselekcji obrazów zgłoszonych do konkursu, by wstępnie wybrać te najlepsze i skrócić pracę jury.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznego festiwalu widzowie mieli okazję obejrzeć 40 produkcji, a na zakończenie niezwykły koncert muzyki filmowej w wykonaniu jeleniogórskich filharmoników. Dyrektor Gruszczyński uważa imprezę za bardzo udaną.

– Szacujemy, że dwukrotnie zwiększyła się publiczność podczas festiwalu, przez salę kinową przewinęło się ok. 800 widzów. Dużo więcej było gości spoza Złotoryi, wśród nich wielu autorów filmów. Wydarzeniem okazał się koncert muzyki filmowej na zakończeniu festiwalu, który zgromadził pełną salę – podkreśla.

Zarówno projekcje filmów, jak i wstęp na koncert były całkowicie bezpłatne. Spora w tym zasługa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fundacji KGHM, które wsparły finansowo festiwal. PISF przekazał organizatorom dotację w kwocie 10 tys. zł, z miedziowej fundacji „Złoty Samorodek” otrzymał 5 tys. zł.